Ako sa vyhnúť módnemu faux pas?

Módne pravidlá

Jednoducho. Stačí si nájsť trochu času, prečítať si tento článok a držať sa rád v ňom ako záchranného kolesa. V rozbúrených vodách vkusu totižto nie je ľahké udržať sa nad hladinou. O to viac, keď narazíte na ľadovec v podobe poriadneho módneho prešľapu. Nedovoľte nepatrným detailom, aby potopili celý váš outfit. Lebo viete, že kapitán umiera so svojou loďou.

Radšej sa nami nechajte spoľahlivo navigovať, pretože my nedovolíme, aby váš štýl klesol do hlbín dizajnového dna. Ale dosť bolo metafor. Teraz už iba objektívna kritika.

Faux pas (čítaj ako sofistikovaná francúzska [fo pa]) je označenie často nevedomého porušenia všeobecne prijímaných spoločenských pravidiel, tých písaných rovnako ako nepísaných, ktoré sa vzhľadom od kultúr či sociálnych vrstiev diametrálne líšia. Jedná sa o dobré mravy, správanie alebo nevhodne zvolené oblečenie. Posledná kategória je tá, ktorej sa ideme venovať dopodrobna. Vítame vás v štvorbodovom kurze ako v búrke módnych trendov nestroskotať. No, bez metafor to nakoniec nepôjde.

Titanic číslo 1: Nesprávna veľkosť

Nie. Myslíme tým odpoveď na otázku vo vašej hlave, ktorá sa v kabínke rozhoduje, či do tých krásnych úzkych jeansov schudnete. Nechceme tým podrývať vaše odhodlanie ku zmene životného štýlu, to určite nie. Našim cieľom je nevyvolávať zbytočné výčitky svedomia, ušetriť miesto v skrini, pár eur v peňaženke a tiež zopár nemilých pohľadov. Vidíte, berieme ohľad na všetky aspekty vášho života. Nemáte začo.

Voľba nesprávnej veľkosti je u dám najčastejší omyl. Mýliť sa je ľudské, ale opakovať tú istú chybu stále dookola je hlúpe. Preto podvedome nepresviedčajte samu seba, že ak sa zapnete do o číslo menších nohavíc, tak ste štíhlejšia. Verte, že akákoľvek postava vynikne najviac na žene, ktorá je sebavedomá, spokojná sama so sebou a nepotrebuje svoje telo mučiť zárezmi na páse.

Módne faux pas

Módne faux pas

Čo sa týka závažnejších prešľapov v kolónke veľkostí, musíme pri nohaviciach spomenúť aj tie bedrové, ktoré sú veľmi zradné. Nie je nič horšie ako vytŕčajúce nohavičky, nedajbože tanga. A to si muži väčšinou ženu v predklone obzerajú radi. Nie však v tomto prípade.

Keď už sme pri spodnom prádle, podprsenka by nemala vytláčať vaše poprsie až ku krku. Na druhej strane kupovať si push-up podprsenky, pokiaľ nie ste spokojná s objemom v košíkoch, musíte obozretne, veď poznáte to prirovnanie k poloprázdnemu balíku chipsov.

Poriadnym trapasom je aj tesná blúzka. Pokiaľ nie ste na karnevale prezlečená za sexy zdravotnú sestričku, napnutá košeľa a takmer odstreľujúce gombičky na prsiach si nechajte na večerné hry s priateľom. Váš šéf a zaručene aj manželky vašich kolegov v kancelárii to patrične ocenia.

Platí to však aj naopak. Pokus o oversize či boyfriend style bez toho, aby ste vedeli kombinovať tieto kúsky môže vašim štýlom poriadne zakolísať.

Titanic číslo 2: Nesprávna voľba

Čoho? Vymenujeme:

Štýlu

Šaty robia človeka. Je dôležité vybrať si štýl, ktorý vás charakterizuje navonok. Darmo vás budeme utešovať, že skutočná krása je tá vnútorná. Je to pravda, ale prečo ju nepodčiarknuť aj vkusným outfitom?

Konkrétneho oblečenia

Ak ešte nepoznáte svoj typ postavy a pritom neviete odhadnúť čo sa vám naozaj hodí, hneď ako prídete na koniec tejto vety, otvorte prehliadač a študujte! Ani neviete o koľko „ó dnes ti to pristane“ ste doteraz svojou nevedomosťou prišli.

Doplnkov

Aj ten najkrajší outfit dokáže opticky roztrieštiť lacná bižutéria či ufúľaná kožená kabelka. Prikazujeme len jedno: vymeniť! Jedným zo základných poznatkov ženy, ktorá sa seriózne vyzná v móde je, že viac sa oplatí investovať do kvality a nie do kvantity.

Titanic číslo 3: Nesprávna kombinácia

Tu patria slávne ponožky v sandáloch. Nie len biele, ale akékoľvek sú v otvorených topánkach zakázané. Rovnako nevkusne pôsobia aj silonky v lodičkách s otvorenou špičkou. Samozrejme, na prehliadkových mólach máme zopár príležitostí zahliadnuť podlamujúce sa vychudnuté členky v ponožkách. Väčšinou sú natiahnuté v lodičkách, na ktorých kúpu by ste minuli minimálne tri výplaty, a kým nemáte na tie, bohužiaľ, trend žiarivých ponožiek dovtedy prenechajte Michaelovi Jacksonovi.

Ak ste typ, ktorý v šatníku neznáša minimalizmus, zbystrite pozornosť. Farby sú jedinečný spôsob ako vyjadriť svoju náladu, odhaliť kúsok zo svojej osobnosti. Pokiaľ však nie ste vnútorne presvedčená o tom, že ste papagáj, nikdy nenoste viac ako tri farby. Pozor si však dávajte aj na kombinácie, semafor má tiež tri farby a predsa nie je v kurze.

Módne pravidlá

Viete, aké sú módne pravidlá?

Čo je horšie ako prestreliť to s počtom farieb? Prehnať to so vzormi. Sako s prúžkami a bodkovaná košeľa? Šesťdesiate roky síce boli pestré, ale retro 21. storočia má vlastné pravidlá. Nikdy nedráždite štylistické oko zbytočnými potlačami. V zmysle menej je niekedy viac pripomenieme, že mimoriadne opatrne treba zachádzať so zvieracími vzormi. Stop leopardím čižmám kričíme aj bez toho aby sme boli členmi greenpeace.

Titanic číslo 4: Nesprávna starostlivosť

Nie nadarmo nás mamy učili robiť si v skrini poriadok. Poriadne faux pas si vyrobíte košeľou s bielymi fľakmi od deodorantu v podpazuší, pokrčenou sukňou, roztrhanými pančuškami či deravými ponožkami. Milé dámy, taktiež si pred praním nezabudnite prehliadnuť golier topu, v ktorom ste sa v piatok večer potili na parkete, pretože make-upu na oblečení sa zbavíte len čistiacim prostriedkom na škvrny.

Samozrejme, každá z nás má obľúbené kúsky, ktorých sa za žiadnu cenu nechce zriecť. Na pulóvre a svetríky z tejto kategórie preto nezabudnite používať kvalitné pracie prostriedky, a vždy majte po ruky odžmolkovač.

Ako posledné sú na rade topánky. Samozrejme, vždy by mali byť čisté a pokiaľ sa jedná o kožu aj ošetrené. Čisto nové lodičky pred nazutím skontrolujte nie len zvrchu. Pri vykračovaní po „chodníku slávy“ vám totižto na šarme krikľavé cenovky na obuvi či oblečení nepridajú.

Na záver

S radosťou vám oznamujeme, že ste prešli rýchlokurzom. Pevne dúfame, že nadobudnuté poznatky využijete v praxi a naše rady roztopia každý ľadovec, ktorý vám na ceste k módnej ikone budú stáť v ceste.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *